Provstarter

Provstarter körs jämn vecka på lördagar.
Kl. 10.30  
Lopp 1: 1.25-fart hela vägen.
Kl. 11.00  Lopp 2: 1.22-fart med fri fart sista 500.
Kl: 11.30 Lopp 3. Idealtid. 

Nästa gång blir:  1 junij 2024
Välkomna.


Kostnad 30 kr, sista anmälan  övriga lopp lördagen  kl 10.00 i klubbstugan.

 

Detta gäller för två-åringsserien

anmäl dig här:

  • Vilket lopp vill du vara med i?

                                                         lördagen 18 maj

Lopp 1 Tempo 1.25.0  Orange vojlock Start klockan 10.30
1. Stens Wilma - Per Fromell. 
2.  O.S.A  - Daniel Gustafsson.
3. Andrietta Aino Lars Erixson.
4. Tazette - Andrzej Karasiewics.  
5. Babsans Bugatti - Anna Isabell Karlsson.


Resultat:
1. Andrietta Aino 1.22.0
2. Stens Wilma.
3. Tazette.

Kommetar:  Andrietta Aino till ledningen. Osa i rygg ledaren. Tazette  tredje inner. Varvet kvar alla på rad. 


Första 500 m 1.27.0
Första 1000  m 1.26.5
Sista 500 m  1.15.5
Distansen: 1.22.0


Lopp 2.  Tempo 1,22,0 Blå vojlock start klockan 11.00
1. Fira Vendil - Johannes Denneman.
2. Leia Chip - Harri Salo.
4. Raffige Rune - Tobias Modig.
5. Queen T. - Micael Lindblom.
7. M.T. Tuxor - Juhani Partanen.


Resultat:
1.  Raffige Rune. 1.19.0 
2. Fira Vendil.
3. Queen T.


Första 500 m 1.22.0
Första 1000 m  1.23.0
Sista 500 m 1.14.0
Distansen: 1.19.0

Kommentar: Raffige Rune i ledningen,  Queen T. i rygg ledaren. M.T. Tuxor tredje inner.
Varvet kvar alla på rad.


Lopp 3 Express Bourbons två-åringsserie. Tempo 1.50.0 min.

1.  Sensational Doc - Anna Isabel Karlsson.
Hingst, E Orlando Vici - Amazing Doc.

2. Dubai Doc - Anna Hell Pettersson.
Valack, E: Super War Horse  - U: Udayana Tor.

3. Millie Lee - Kerstin Hell..
Sto, E: Lord Capar U: Lady Lee.

4. Wikiwiki - Anna Isabell Karlsson.
Sto, E: Super Photo Kosmos - U: Misoh.

5. Oliver Vingboons - Stefan Svensson.
Hingst, E: Flocki D`Aurcy  - U: Olivia Frontline.

6. Sold Out - Anni Magnusson.
Hingst, E,Classic Photo - U, Io Eld.

Kommentar:  Idag kördes andra delomgången i Express Bourbons 2-åringsserie.


Resultat: Alla godkända


Första 500 m 1.50.0
Första 1000  m 1.50.5
Sista 500 m 1.50.0
Distansen: 1.49.5

Ötak önskar er alla en trevlig helg

                                                         lördagen 4 maj

Lopp 1 Tempo 1.25.0  Orange vojlock Start klockan 10.30
1. Stens Wilma - Per Fromell. 
2. Campari Doc - Harri Salo.
3. O.S.A  - Daniel Gustafsson.
4. Loella Fri - Anna Isabell Karlsson.
5. Hot Palette - Sven Göthe.


Resultat:
1. Campari Doc 1.22.5
2. O.S.A.
3. Hot Palette.

Kommetar:  Campari Doc till ledningen. Osa i rygg ledaren. Hot Palette tredje inner. Alla på rad efter 500 meter.
Loella Fri galopperar över upploppet.


Första 500 m
Första 1000  m 1.26.2
Sista 500 m  1.18.5
Distansen: 1.22.5

Lopp 2.  Tempo 1,22,0 Blå vojlock start klockan 11.00
1. Sweet´n Pennyless - Stefan Svensson.
2. Alba Goldneck - Oscar Hultberg.
3. Timo Jutila - Maria Ottosson.
4. Clever Jet - Tobias Modig.
5. Bell`s Rick - Roger Nykvist.
7. Spider G.G. - Linus Kroon.
8. Bellona Trabir - Andrzej Karasiewcz


Resultat:
1. Spider G.G. 1.19.0 
2. Timo Jutila.
3. Sweet´n Pennyless.


Första 500 m 1.26.0
Första 1000 m  1.24.2
Sista 500 m 1.13.0
Distansen: 1.19.0

Kommentar: Spider G.G. i ledningen, Clever Jet utvändigt. Bellona Trbir i rygg ledaren. Andra ytter Sweet`n Pennyless.
Galopp för Bell`s Rick.


Lopp 3 Express Bourbons två-åringsserie. Tempo 1.50.0 min.

1.  Oliver Vingboons - Stefan Svensson.
Hingst, E: Flocki D`Aurcy  - U: Olivia Frontline.

2. Dubai Doc - Anna Hell Pettersson.
Valack, E: Super War Horse  - U: Udayana Tor.

3. Millie Lee - Kerstin Hell..
Sto, E: Lord Capar U: Lady Lee.

4. Mercury Pace - Anni Magnusson.
Hingst, E: Traders - U: Drottning Pace.

5. Wikiwiki - Anna Isabell Karlsson.
Sto, E: Super Photo Kosmos - U: Misoh.

Kommentar:  Idag kördes första delomgången i Express Bourbons 2-åringsserie.
Fem hästar travade runt ovalen på ett fint sätt. Alla hästar är godkända.
I täten travade Oliver Vingboons och Wikiwiki tätt följda av Mercury Pace, Dubai Doc och Millie Lee


Resultat: Alla godkända.


Första 500 m 1.57.0
Första 1000  m 1.55.0
Sista 500 m 1.51.3
Distansen: 1.52.5

Ötak önskar er alla en trevlig helg

                                                         lördagen 20 april

Lopp 1 Tempo 1.25.0  Orange vojlock Start klockan 10.30
1. Mamas Happy Boy - Tom Fromell. 
2. Timo Jutila - Maria Ottosson.
3. Tyzzon - Magnus S Karlsson.
4. Kicksomeass - Per Fromell.
5. Fivetoparkavennue - Daniel Gustafsson. (Utgått pga galopp, ändrat utrustning och åker ut  i lopp 2).
6. Ignite Dynamite - Andrzej Karasiewcz.
7. M.T. Uxor - Juhani Partanen.
8. Andrietta Aino - Lars Erixon.
9. Shosho Lane - Sofia Adolfsson.
10. Campari Doc - Harri Salo.


Resultat:
1. Mamas Happy Boy 1.20.9
2. Kicksomeass
3. Andrietta Aino.

Kommetar: 

Första 500 m
Första 1000  m 1.25.9
Sista 500 m  1.16.5
Distansen: 1.20.9

Lopp 2.  Tempo 1,22,0 Blå vojlock start klockan 11.00
1. Sir Albert - Tom Fromell.
2. J.S. Europa - Roger Nykvist.
3. J.S. Afrodite - Jarl Spelling.
4. Zantanaz - Elsa Ottosson.
5. Levels - Sofia Adolfsson.
5. Fivetoparkavennue - Daniel Gustafsson. Orangevojlock lopp 1
7. Sweet`n Penniless - Stefan Svensson.
8. Bourbon D´One - Lars Erixon.
9. Zaritas Sony MJ - Juhani Partanen.
10. Mainstream Kid - Lasse Mickelsson.


Resultat:
1. Fivetoparkavennue 
2. Levels
3. Bourbor D`Óne.


Första 500 m 1.21.9
Första 1000 m  1.21.9
Sista 500 m 1.14.0
Distansen: 1.17.0

Kommentar: 

Ötak önskar er alla en trevlig helg

                                                         lördagen 6 april

Lopp 1 Tempo 1.25.0
1. Uhiba - Benny Danielsson.
2. Stens Wilma - Tom Fromell. 
3. Miss Topline - Juhani Partanen. 
4. Cabalina - Per Fromell. 
5. Osken - Anna Isabel Karlsson. 
6. Shosho Lane - Harri Salo. 

Resultat:
1. Shosho Lane 1.23. 3
2. Uhiba.
3. Stens Wilma. 

Kommetar: Miss Topline i ledningen efter 400m, Shosho Lane i rygg ledaren.
Tredje inner Uhiba. Galopp från start för Miss Topline. 

Första 500 m 1.26.5
Första 1000  m 1.29. 0
Sista 500 m  1.18.0
Distansen: 1.23.3

Lopp 2.  Tempo 1,22,0
1. Daphne Maxim - Micael Lindblom. 
2. Judit Doc - Oskar Hultberg. 

Resultat:
1. Judit Doc 1.21.0
2. Daphne Maxim. 

Första 500 m 1.22.5
Första 1000 m 1.22.5
Sista 500 m 1.18.5
Distansen: 1.21.0

Kommentar: Daphne Maxim i ledning, i rygg Judit Doc. 
Sida vid sida upploppet ned. 
Ötak önskar er alla en trevlig helg

                                                         lördagen 23 mars

Lopp 1 Tempo 1.25.0
1. Miss Topline - Juhani Partanen.
2. Uhiba - Benny Danielsson.
3. Andrietta Aino - Lars Erixon.
4. Prince Delight - Sofia Adolfsson.
5. Babsans Bugatti - Niclas Westberg.
6. Hot Palette - Sven Göthe.
9. Hot Pumpkin - Micael Lindblom.

20 m tillägg.
12. Eagle Käbb - Håkan Falk.



Resultat:
1. Eagle Käbb 1.22.0
2. Babsans Bugatti.
3. Hot Pumpkin.

Kommetar: Andrietta Aino i ledningen , Babsans Bugatti  utvändigt ledaren. Prince Delight rygg ledaren. Andra utvändigt Uhiba. Tredje inner Hot Pumpkin. 


Första 500 m 1.26.5
Första 1000  m 1.25.5
Sista 500 m  1.19.7
Distansen: 1.22.0

Lopp 2.  Tempo 1,22,0
Inställt pga för få anmälda.

Ötak önskar er alla en trevlig helg

                                                         lördagen 9 mars

Lopp 1 Tempo 1.25.0
1. Sir Albert - Tom Fromell.
2. Fantom D`Inverne - William Ekberg.
3. Miss Topline - Juhani Partanen.
4. Nadine - Andrzej Karasiewics.
5. Spider G.G. - Linus Kroon.
6. Campari Doc - Harri Salo.
9. Hot Pumpkin - Micael Lindblom.



Resultat:
1. Sir Albert 1.22.5
2. Spider G.G.
3. Campari Doc.

Kommetar: Campari Doc i ledningen , Spider G.G. utvändigt ledaren. Hot Pumpkin rygg ledaren. Fantom D`Inverne galopp från start och Miss Topline galopp vavet kvar till mål.


Första 500 m 1.26.0
Första 1000  m 1.25.5
Sista 500 m  1.18.0
Distansen: 1.22.5

Lopp 2.  Tempo 1,22,0
1. Hot Palette - Sven Göthe.
3. Maggie May Malt - Micael LIndblom.

Resultat:
1. Hot Palette  1.19.0
3. Maggie May Malt.

Kommetar:  Maggie May Malt i ledning, utanför i par  Hot Palette.
Maggie May Malt höll undan till slut.

Första 500 m 1.20.0
Första 1000  m 1.20.0
Sista 500 m  1.17.0
Distansen: 1.19.0

Ötak önskar er alla en trevlig helg

                                                         lördagen 2 mars

Lopp 1 Tempo 1.25.0
1. Miss Topline - Juhani Partanen.
2. Prince Delight - Sofia Adolfsson.
3. Aviation - Lars Erixon.
4. Campari Doc - Harri Salo.


Resultat:
1.  Prince Delight 1.23.5
2. Miss Topline.
3. Aviation.

Kommetar: Prince Delight i ledningen ,Miss Topline utvändigt ledaren. Aviation rygg ledaren. Campari Doc galopp från start.


Första 500 m 1.24.5
Första 1000  m 1.25.0
Sista 500 m  1.20.0
Distansen: 1.23.5

Lopp 2.  Tempo 1,22,0
1. M.T Oliver Twist - Johannes Karlsson.
2. Hot Palette - Sven Göthe.

Resultat:
1. MT Oliver Twist  1.22.5
2. Hot Palette.

Kommetar: Hot Palette i ledning i dennes rygg M.T Oliver Twist.
Halvvarvet till mål MT Oliver Twist utmanar ledaren och går förbi.

Första 500 m 1.27.0
Första 1000  m 1.26.5
Sista 500 m  1.16.0
Distansen: 1.22.5

Ötak önskar er alla en trevlig helg

                                                         lördagen 10 februari

Lopp 1 Tempo 1.25.0
1. Mama´s Happy Boy - Tom Fromell.
2. Ferrari Vingboons - Linus Kroon.
3. Miss Topline - Juhani Partanen.
4. Peperonata Doc - Daniel Gustafsson.
5. Campari Doc - Harri Salo.
6. Västerbo Prosecco - Fredrik Söderberg.
9. Global Wildcat - Gabriella Zaxin.

Resultat:
1.  Mama´s Happy Boy  1.25.0
2. Peperonata Doc.
3. Ferrari Vingboons.

Kommetar: Miss Topline i ledningen ,Campari Doc utvändigt ledaren. Ny ledare efter 500 meter i Campari Doc.
 Dryga varvet kvar Campari Doc ledning, dödens Peperonata Doc. Rygg ledaren Miss Topline, andra ut Mama`s Happy Boy.  Tredje inner Ferrari Vingboons, tredje ut Västerbo Prosseco. Global Wildcat avslutar klungan.
Ferrari Vingboons vred på in på upploppet  som sista häst i klungan och gick fint till en tredjeplats. 
Miss Topline galopperar 500 kvar.

Lopp 2.  Tempo 1,22,0
1. Hoonigan - Kenneth Nylin.
2. Qvicka Qaiza - Anna Hell Pettersson. 
3. Bottnas Komet - Kerstin Hell.
4. Lacy Brodda - Isabella Legl Båth.
5. Neressity - Daniel Gustafsson.

Resultat:
1. Bottnas Komet 1.24.6
2. Lacy Brodda.
3. Neressity.

Kommetar: Alla på rad Bottnas Komet, Neressity, Qvicka Qaiza, Lacy Brodda.

Första 500 m 1.33.2
Första 1000  m 1.31.0
Sista 500 m  1.14.5
Distansen: 1.24.6

Ötak önskar er alla en trevlig helg

                                                         lördagen 13 januari 2024

Lopp 2.  Tempo 1,22,0
1. Sweet Breeze - Isabella Jansson Wiklund.
2. G.R.J`S  Qatar - Magnus S Karlsson.
3. Maggie May Malt -Mercedes Balogh.
4. Humle Malt - Micael Lindblom.

Resultat:
1. Maggie May Malt  1.25.5
2. Sweet Breeze.
3. Humble Malt

Kommetar: Humble Malt i ledning och G.R.J`S Qatar i rygg. Maggie May Malt tredje inner. Avslutar gör Sweet Breeze.

Första 500 m 1.25.5
Första 1000  m 1.24.5
Sista 500 m  1.18.5
Distansen: 1.22.0

Ötak önskar er alla en trevlig helg.

                                                         lördagen 16 decemberber 2023

Lopp 1.  Tempo 1,25,0
1. Mackinac Bro - Sofia Adolfsson.
2. Honey Sweet - Sabina Hallin.
3. Hot Pumpkin - Micael Lindblom.



Resultat:
1. Hot Pumpkin 1.25.0
2. Mackinac Bro.
3. Honey Sweet.

Kommetar: Mackinac Bro i ledningen. Hot Pumpkin i rygg ledaren,  tredje inner  Honey Sweet.

Första 500 m 1.28.5
Första 1000  m 1.26.5
Sista 500 m  1.22.5
Distansen:  1.25.0


Lopp 2.  Tempo 1,22,0
1. Lexus Love - Tom Fromell.
2. Hot Palette - Sven Göthe.

Resultat:
1. Hot Palette 1.23.5
2. Lexus Love.

Kommetar: Hot Palette i ledning och Lexus Love i rygg.

Första 500 m 1.24.0
Första 1000  m 1.25.5
Sista 500 m  1.21.0
Distansen: 1.23.5

Ötak önskar er alla en trevlig helg.

                                                         lördagen 28 oktober 2023

Lopp 1.  Tempo 1,25,0
1. Honey Sweet - Sofia Adolfsson.
2. Inflames - Magus S Karlsson.
3. Ferrari Vingboons - Linus Kroon.
4. Raj`s Above - Mercedes Balogh.
5. Profiterol Doc - Kenneth Nilsson.
6. Hot Palette - Sven Göthe.
7. Blindspot - Juhani Partanen.
8. Campari Doc - Harri Salo.


Resultat:
1. Honey Sweet 1.24.5
2. Hot Palette.
3. Raj`s Above.

Kommetar: Honey Sweet i ledningen.Utvändigt Ferrari Vingboons. Profiterol Doc i rygg ledaren, Raj`s Above andra utvändigt.

Första 500 m 1.25.5
Första 1000  m 1.25.5
Sista 500 m  1.20.5
Distansen:  1.24.5


Lopp 2.  Tempo 1,22,0
1. General Flex - Magnus S Karlsson.
2. Spider G.G - Linus Kroon.
3. Al`s Vanellope - Per Fromell.
5. Bear Pacific - Harri Salo.
8. Albert G - Juhani Partanen.

Resultat:
1. Spider G.G 1.21.2
2. General Flex.
3.  Albert G.

Kommetar:General Flex i ledningen. Spider G.G i rygg. Albert G tredje inner. Galopp för Al`s Vanellope och Albert G.

Första 500 m 1.23.5
Första 1000  m 1.23.2
Sista 500 m  1.19.5
Distansen: 1.21.2

Vi tackar er alla för deltagandet och att det blev två lopp körda idag.
Ötak önskar er alla en trevlig helg.

                                                         lördagen 7 oktober 2023

Lopp 1.  Tempo 1,25,0
1. Al´S Wonderwomen - Tobias Modig.
2. Bank`s Ilusion - Isabella Legl Bååth
3. Hagas Primadonna - Lasse Eixon.
4. Fivetoparkavenue - Daniel Gustafsson.
5. Demolition Man - Emilia Aaltonen.
6. Hot Palette - Sven Göthe.
7. Profiterol Doc - Kenneth Nilsson.
8. Back For More - Fredrik Söderberg.


Resultat:
1. Bank`s Illusion 1.24.0
2. Hagas primadonna
3. Hot Palette

Kommetar: Profiterol Doc i ledningen.Utvändigt Bank Illusion. Hot Palette i rygg ledaren, Demolition Man andra utvändigt.

Första 500 m 1.23.5
Första 1000  m 1.25.5
Sista 500 m  1.22.0
Distansen:  1.24.0


Lopp 2.  Tempo 1,22,0 Utgått
1. 

Resultat:

Kommetar:

Första 500 m 
Första 1000  m 
Sista 500 m 
Distansen: 

Lopp 3 Express Bourbons två-åringsserie. Tempo 1.32.0 min.

1. S.B.`Speaky Blinder - Danne Jansson.
Valack E Tobin Kronos - Pin Chiv.

3. Please Thell Me - Emilia Aaltonen.
Sto E Fourth Dimension - U Angel France.

5. Castagna - Tobias Modig.
Sto E Caballion - U Hot Carrot.

6. Miss Topline - Sofia Adolfsson.
Sto E: Uncle Lasse - U: Vinna Du Ling.

7. Tyzzon - Magnus S Karlsson.
Valack E Executive Caviar U Fourth V.I.C

8. Miss Ellie - Lasse Erixon.
Sto E: Tumble Dust - U: Miss Melinda.

9. R.K. Augusta - Jonas Gylling.
Sto E: Donato Hannover - U: Sissy Face

10. Timo Coco Lane - Thomas Nilsson.
Hingst E Timoko U Montreal Lane.

11. Spöket - Mats Lundbom
Sto E Hard Livin - U Ashore.

12. Nicke Sting - Alice Molin.
Hingst E Make It Happen U Lovely Bro.



Kommentar: Alla godkända.

Första 500 m 
Första 1000  m 
Sista 500 m 
Distansen: 

Ötak önskar er alla en trevlig helg.

                                                         lördagen 23 september 2023

Lopp 1.  Tempo 1,25,0
1. Mama`s Happy Boy - Tom Fromell.
2. Demolition Man - Emilia Aaltonen.
3. Naomi Lane - Harri Salo.
4. Västerbo Google - Sofia Adolfsson.
5. Inflames - Anni Magnusson.
6. Hagas Primadonna - Thomas Lönnström.

Resultat: Ej följt tidbestämmelser

Kommetar:

Första 500 m 
Första 1000  m
Sista 500 m 
Distansen: 


Lopp 2.  Tempo 1,22,0
1. Ottens Johanna - Emilia Aaltonen.
2. Lexus Lovecroft - Kenneth LT Nilsson.
3. Rosetta Brodda Isabella Leghl Bååth.
4. Bear Pacific - Harri Salo.
5. Highway Star - Anni Magnusson.

Resultat:
1. Highway Star. 1.22.5
2. Bear Pacific.
3. Lexus Lovecroft

Kommetar: Highway Star i ledningen. Lexus Lovecroft i rygg. Tredje inner Ottens Johanna. Varvet kvar alla på rad. Galopp för Rosetta Brodda.

Första 500 m 1.30.0
Första 1000  m 1.29.5
Sista 500 m 1.16.5
Distansen: 1.22.5

Lopp 3 Express Bourbons två-åringsserie. Tempo 1.32.0 min.

1. Miss Topline - Sofia Adolfsson.
Sto E: Uncle Lasse - U: Vinna Du Ling.

2. In Thelligens - Stefan Svensson.
Sto E Gotland U: Curly Sue.

3. Querville Girl - Danne Jansson.
Sto E: Trixton - U: Amourus

4. R.K. Augusta - Emilia Aaltonen.
Sto E: Donato Hannover - U: Sissy Face

5. Miss Ellie - Lasse Erixon.
Sto E: Tumble Dust - U: Miss Melinda.


Kommentar:  Alla godkända.
Snyggt kört.

Första 500 m 1.36.5
Första 1000  m 1.36.5
Sista 500 m 1.27.5
Distansen: 1.32.8

Ötak önskar er alla en trevlig helg.

                                                         lördagen 9 september2023

Lopp 1.  Tempo 1,22,0
1. Waffelz - Magnus S  Karlsson.
2. Lexus Lovecroft - Andrzej Karasiewicz
3. Demolition Man - Emilia Aaltonen
8. Kiss Me Déri Kent P Gustavsson.
11. Hot Pumpkin -  Micael Lindblom



Resultat:
1. Waffelz
2. Lexus Lovecroft.
3. Hot Pumpkin.

Kommetar: Lexus Lovecroft i ledningen, Waffelz i rygg. Tredje inner Hot Pumpkin.
Galopp för Demolition Man och Kiss Me Derì.


Första 500 m 1.23.0
Första 1000  m 1.24.0
Sista 500 m 1.21.0
Distansen: 1.22.5



Lopp 2.  Tempo 1,22,0
1. GRJ`s Qatar - Magnus S Karlsson.
2. Highway Star - Anni Magnusson.

Resultat:
1. Highway Star.
2. GRJ´s Qatar.

Kommetar: GRJ`s Qatar i ledningen i rygg Highway Star.


Första 500 m 1.20.5
Första 1000  m 1.21.5
Sista 500 m 1.17.0

Distansen: 1.19.5



Lopp 3 Express Bourbons två-åringsserie. Tempo 1.35.0 min.

1.  Tyzzon - Magnus S Karlsson.
Hingst E Executive Caviar. U Fourth W.I.C

2. Donna D`Aurcy - Jennifer Denneman.
Sto E Flocki D´Aurcy U Salve Regina.

3. Please Thell Me - Emilia Altonen.
Sto E Fourth Demension U Angel France.

4.  In Thelligens - Danne Jansson.
Sto E Gotland U: Curly Sue.

5 Sand Lane -  Jonas Gylling.                          
Valack E Feliciano - Sandbar Hanover.

6. Estelle Vingboons - Elin Dalegård.
Sto E Amore Rapide  U Tove Vingboons.

7. Nicke Sting - Alice Molin
Hingst E Make It Happen U Lovely Bro.





.Kommentar: Tyzzon i ledningen, In Thelligens utvändigt. Please Thell Me i rygg ledaren.  Estelle Vingboons andra ytter. Alla godkända.

Första 500 m 1.34.0
Första 1000  m 1.35.0
Sista 500 m 1.36.0
Distansen: 1.35.0


Ötak önskar er alla en trevlig helg.

                                                         lördagen 26augusti 2023

Lopp 1.  Tempo 1,25,0
1. Pepperonata Doc - Anna Isabel Karlsson.
2. Daphne Maxim-  Micael Lindblom
8. Willfoot - Linus Kroon.


Resultat:
1. Pepperonata Doc 1,24,6
2. Willfoot
3.  Daphne Maxim.

Kommetar:  Pepperonata Doc i ledningen, utvändigt Daphne Maxim. Rygg ledaren Willfoot.


Första 500 m 1.27,5
Första 1000  m 1.25.0
Sista 500 m 1.25,0
Distansen: 1.24,6



Lopp 2.  Tempo 1,22,0
Utgått



Lopp 3 Express Bourbons två-åringsserie. Tempo 1.35.0 min.

1. Wenger -  Jonas Gylling.                          
Hingst E Ready Cash U Time To Kill.

2. Estelle Vingboons - elin Dalegård.
Sto E Amore Rapide U Tove Vingboons.

3.  In Thelligens - Stefan Svensson.
Sto E Gotland U: Curly Sue.

4. Ojsan - anna Isabel Karlsson.
Sto E Magic Tonight U Tillgiven.


.Kommentar: In Thelligens i ledningen, Estelle Vingboons  i rygg. Tredje inner Wenger.
In Thelligens travade för fort denna gång.
Övriga godkända.

Första 500 m 1.29.5
Första 1000  m 1.31.5
Sista 500 m 1.35.5
Distansen: 1.34.3


Ötak önskar er alla en trevlig helg.

                                                         lördagen 12 augusti 2023

Lopp 1.  Tempo 1,25,0
1. Occasione Doc - Johannes Dennerman.
2. General Flex - Linus Kroon.
3. Kaiser Southwind - Sofia Adolfsson


Resultat:
1. Kaiser Southwind 1.22.5
2. General Flex
3. Occasione Doc

Kommetar:  General Flex i ledningen, Occasione Doc i rygg, Tredje inner Kaiser Southwind.


Första 500 m 1.29.0
Första 1000  m 1.25.5
Sista 500 m 1.19.5
Distansen: 1.22.5



Lopp 2.  Tempo 1,22,0
1. Hoonigan - Kenneth Nylin.
2. Highway Star - Anni Magnusson.
3. Spider G.G - Linus Kroon.


Resultat: 
1. Spider G.G
2. Highway Star.


Kommetar: Spider G.G i ledning och Highway Star i rygg. Varvet kvar Highway Star utvändigt ledaren.

Första 500 m 1.29.5
Första 1000  m 1.23.5
Sista 500 m 1.18.5
Distansen: 1.19.7


Lopp 3 Express Bourbons två-åringsserie. Tempo 1.35.0 min.

1.  Capriolo - Benny Danielsson.
Hingst E Raja Mirchi U Bambi Rozz.

2. Victorymoon Gyll - Jonas Gylling.
Valack  E: Victor Gio U: Janata Loves You.

3. Easter Goes West  - Elin Dalegård.
Hingst E SJ´S Caviar u, Flavia Boko.

4. In Thelligens - Stefan Svensson.
Sto E Gotland U: Curly Sue


.Kommentar: Victorymoon Gyll i ledningen, utvändigt In Thelligens . Capriolo  i rygg. Easter Goes West andra utvändigt. Capriolo galopp varvet kvar till mål.


Första 500 m 1.40.5
Första 1000  m 1.38.5
Sista 500 m 1.36.0
Distansen: 1.35.7


Ötak önskar er alla en trevlig helg.

                                                         lördagen 29 juli 2023

Lopp 1.  Tempo 1,25,0
1. Ove S.S. - Magnus S Karlsson
2. Love Jewel Kent P Gustavsson.
3. Expensive Jewel - Tobias Modig.
4. Superman Tile - Sofia Adolfsson


Resultat:
1. Superman Tile 1.24.0
2. Ove S.S.
3. Expensive Jewel

Kommetar:  Ove S.S. i ledningen, Superman Tile i rygg, Tredje inner Love Jewel.
Galopp för Superman Tile varvet kvar.

Första 500 m 1.25.5
Första 1000  m 1.24.5
Sista 500 m 1.24.0
Distansen: 1.24.0



Lopp 2.  Tempo 1,20,0
Loppet utgick, ingen anmäld.


Resultat: 


Kommetar: 

Första 500 m
Första 1000  m 
Sista 500 m 
Distansen: 


Lopp 3 Express Bourbons två-åringsserie. Tempo 1.35.0 min.

1.  Capriolo - Magnus S Karlsson
Hingst E Raja Mirchi U Bambi Rozz.

2. Victorymoon Gyll - Stefan Svensson
Valack  E: Victor Gio U: Janata Loves You.

3. Easter Goes West  - Jonas Gylling
Hingst E SJ´S Caviar u, Flavia Boko.


.Kommentar: Capriolo i ledningen, utvändigt Victorymoon Gyll  Easter Goes West  i rygg.


Första 500 m 1.47.5
Första 1000  m 1.41.0
Sista 500 m 1.36.0
Distansen: 1.37.5


Ötak önskar er alla en trevlig helg.

                                                         lördagen 1 juli 2023

Lopp 1.  Tempo 1,25,0
1. Goldline - Benny Danielsson.
2. Daphne Maxim - Anna Isabel Karlsson.
3. Hagas Prima Donna -  Lars Erixon
4. Beauty Frontline - Magnus S Karlsson.
5. Jemmoneld Quick - Tobias Modig.
8. Lacy Brodda - Isabella Legl Bååth

Resultat:
1. Jemmoneld Quick.
2. Hagas Prima Donna.
3. Beauty Frontline.

Kommetar:  Hagas Prima Donna i ledningen, Beauty Frontline i rygg, Dödens Hagas Prima Donna. Tredje inner Jemmoneld Quick
Galopp för Goldline, Daphne Maxim, Beauty Fronline och Lacy Brodda.

Första 500 m 1.28.0
Första 1000  m 1.25.0
Sista 500 m 1.17.7
Distansen: 1.21.5



Lopp 2.  Tempo 1,20,0
Loppet utgick, ingen anmäld.


Resultat: 


Kommetar: 

Första 500 m
Första 1000  m 
Sista 500 m 
Distansen: 


Lopp 3 Express Bourbons två-åringsserie. Tempo 1.45.0 min.

1.  Miss Ellie - Thomas Lönnström
Sto E: Tumble Dust U: Miss Melinda.

2. Nicke Sting - Alice Molin.
Hingst, E: Make It Happen U: Lovely Bro.


.Kommentar: Nicke Sting i ledningen och Miss Ellie i rygg.


Första 500 m 1.44.5
Första 1000  m 1.44.5
Sista 500 m 1.38.0
Distansen: 1.40.5


Ötak önskar er alla en trevlig helg.

                                                         lördagen 17 juni

Lopp 1.  Tempo 1,25,0
1. Just Garry - Lars Erixon.
2. Ekas Foppa - Andrzej Karasiewicz.
3. Hagas Prima Donna -  Alice Molin.
4. Fivetoparkavenue - Daniel Gustafsson.
5. Lovositos Of X - Micael Lindblom.
6. KickSomeAs - Per Fromell.
7. Hoonigan - Kenneth Nylin.

Resultat:
1.  Hoonigan 1.22.0
2.  Fivetoparkavenue
3. Hagas Prima Donna

Kommetar:  Just Garryi ledningen, KickSomeAs i rygg, Dödens Hagas Prima Donna. Tredje inner Lovositos Of X.
Galopp för Hoonigan.

Första 500 m 1.24.5
Första 1000  m 1.25.0
Sista 500 m 1.17.0
Distansen: 1.22.0



Lopp 2.  Tempo 1,20,0
Loppet utgick, ett ekipage kvar på startlistan.


Resultat: 


Kommetar: 

Första 500 m
Första 1000  m 
Sista 500 m 
Distansen: 


Lopp 3 Express Bourbons två-åringsserie. Tempo 1.50.0 min.

1.  Sand Lane - Jonas Gylling.
Valack, E: Feliciano - U: Sandbar Hanover.

2. Querville Girl - Danne Jansson.
Sto E: Trixton - U: Amourus

3. Please Thell Me - Emilia Aaltonen.
Sto, E: Fourth Demension - U: Angle France.

4. General Patton - Micael Lindblom.
Hingst, E: Earl Simon - U: Athina De Vie.

5. Miss Ellie - Thomas Lönnström
Sto E: Tumble Dust U: Miss Melinda.

6. Nicke Sting - Alice Molin.
Hingst, E: Make It Happen U: Lovely Bro.

7. Timo Coco Lane - Adam Ekberg.
Hingst E: Timoko U: Montreal Lane
.

Kommentar: Querville Girl till ledningen, Sand Lane utvändigt. Miss Ellie i rygg ledaren. Please Thell Me andra utvändigt. Fjärde ut General Patton.


Resultat: 


Första 500 m 1.48.5
Första 1000  m 1.45.0
Sista 500 m 1.36.0
Distansen: 1.41.5


Ötak önskar er alla en trevlig helg.

                                                         lördagen 3 juni

Lopp 1.  Tempo 1,25,0
1. Ghost - Liselotte Nordqvist.
2. Sören Palema - Mercedes Balogh.
3. Ove S.S. - Magnus S Karlsson. 

Resultat:
1.  Sören Palema 1.22.7
2.  Ove S.S.
3. Ghost.

Kommetar:  Ove S.S.i ledningen, Ghost i rygg, tredje inner Sören Palema. Galopp för Ghost 1200 meter kvar till mål.

Första 500 m 1.27.5
Första 1000  m 1.25.0
Sista 500 m 1.20.8
Distansen: 1.22.7



Lopp 2.  Tempo 1,20,0
Loppet utgick, ingen anmäld.


Resultat: 


Kommetar: 

Första 500 m
Första 1000  m 
Sista 500 m 
Distansen: 


Lopp 3 Express Bourbons två-åringsserie. Tempo 1.50.0 min.

1.  Sand Lane - Benny Danielsson.
Valack, E: Feliciano - U: Sandbar Hanover.

2. Please Thell Me - Jonas Gylling.
Sto, E: Fourth Demension - U: Angle France.

3. Nicke Sting - Alice Molin.
Hingst, E: Make It Happen U: Lovely Bro.

4. General Patton - Micael Lindblom.
Hingst, E: Earl Simon - U: Athina De Vie.

Kommentar: Nicke Sting till ledningen, Sand Lane utvändigt. General Patton i rygg ledaren. Please Thell Me andra utvändigt.


Resultat: Alla godkända.


Första 500 m 1.53.0
Första 1000  m 1.54.0
Sista 500 m 1.42.5
Distansen: 1.49.6

Ötak önskar er alla en trevlig helg.

                                                         lördagen 20 maj

Lopp 1.  Tempo 1,25,0
1. Walk The Talk - Sofia Adolfsson. Monte
3.  Finn Key - Mattias Falk Linder.

Resultat:
1.  Walk The Walk 1.27.0 
2.  Finn Key.

Kommetar: Finn Key i ledningen, Walk The Talk i rygg. 1200 kvar  Walk The Talk upp utvändigt.

Första 500 m 1.32.0
Första 1000  m 1.29.5
Sista 500 m 1.22.5
Distansen: 1.27.0



Lopp 2.  Tempo 1,20,0
Loppet utgick, ingen anmäld.


Resultat: 


Kommetar: 

Första 500 m
Första 1000  m 
Sista 500 m 
Distansen: 


Lopp 3 Express Bourbons två-åringsserie. Tempo 1.50.0 min.
1. Miss Topline - Sofia Adolfsson.
2. Wenger - Benny Danielsson.
3. Please Thell Me - Emilia Aaltonen.
4. Estelle Vingboons - Elin Dalegård.
5. Querville Girl - Jonas Gylling.


Resultat: Snyggt kört.
Alla godkända.


Första 500 m 1.58.0
Första 1000  m 1.52.5
Sista 500 m 1.47.0
Distansen: 1.50.5

Ötak önskar er alla en trevlig helg.

                                                         lördagen 6 maj

Lopp 1.  Tempo 1,25,0
1. Goldline - Magnus S Karlsson.
2. Irmas Cash - Micael Lindblom.
3. Specification - Danne Jansson.
4. Finn Key - Mattias Falk Linder.
8. Gizmo - Alice Molin. Monte.


Resultat:
1. Irmas Key 1.21.8
2. Goldline
3. Gizmo


Kommetar: Goldline i ledningen, Irmas Cash i rygg. Specification tredje inner.
Galopp för Specification och Finn Key.  

Första 500 m 1.26.0
Första 1000  m 1.23.5
Sista 500 m 1.19.5
Distansen: 1.21.8
Loppet gick för fort!


Lopp 2.  Tempo 1,20,0
1. Enfin Pastis - Magnus S Karlsson.
2. Esprit D Inverné  - Anni Magnusson.
3. Unique Southwind - Anna Sedström.
4. BT´S Viclando - Micael Lindblom.
5. Levels - Emilia Aaltonen.
7. Fokker S.S.-  Andrzej Karasiewicz.
8. Raptor S.S. - Per-Olof Svantesson.
9. Nadine - Per Fromell.
10. Easy to Like - Harri Salo.



Resultat: 
1. BT`S Viclando 1.18.8
2. Easy To Like.
3. Enfin Pastis.

Kommetar:  I ledningen BT`S Viclando. Rygg ledaren Easy To Like och tredje inner Enfin Pastis. 

Första 500 m 1.20.0
Första 1000  m 1.20.0
Sista 500 m 1.16.5
Distansen: 1.18.8


Lopp 3 Express Bourbons två-åringsserie. Tempo 2.00 min.
1. Wenger - Benny Danielsson.
2. Querville Girl - Jonas Gylling.
4. Estelle Vingboons - Danne Jansson.
5. Miss Topline - Eleonore - Hultdahl.
6. Monster Balder - Liselotte Nordkvist.
7. Nicke Sting - Alice Molin.
8. General Patton - Micael Lindblom.

Resultat:
Alla godkända.


Första 500 m 1.58.0
Första 1000  m 1.57.5
Sista 500 m 1.50.0
Distansen: 1.54.8

Ötak önskar er alla en trevlig helg.

                                                         lördagen 22 april

Lopp 1.  Tempo 1,25,0
1. Finn Key - Mattias Falk Linder.
2. Ferrari Express - Micael Lindblom.
3. Uhiba - Benny Danielsson.
4. Andrietta Aino - Anna Isabel Karlsson.
5. Mahadevi Indika - Kent P Gustavsson.
6. Birk M.L. -  Magnus S Karlsson.
7. Prince Ember - Per Fromell.
8. Captain Jovalley - Isabella Legl Bååth.
9. General Flex - Linus Kroon.


Resultat:
Loppet gick för fort, redovisar inga resultat.

Kommetar:   

Första 500 m 1.23.0
Första 1000  m 1.21.9
Sista 500 m 1.17.9
Distansen: 1.20.7


Lopp 2.  Tempo 1,20,0
1. Oasis Gotiha - Peter Törnqvist.
2. Mando Diao - Anna Isabel Karlsson.
3. Chasse Royale Rick - Sofia Adolfsson. Monte.

Resultat: 
1. Mando Diao.
2. Chasse Royale Rick.
3. Oasis Gotiha .

Kommetar:  Ledningen Mando Diao. Rygg ledaren Oasis Gotiha och tredje inner Chasse Royale Rick. Alla på rad varvet kvar.

Första 500 m 1.25.0
Första 1000  m 1.22.8
Sista 500 m 1.18.3
Distansen: 1.19.8


Lopp 3 Express Bourbons två-åringsserie. Tempo 2.00 min.
1. Lagertha - Malin Hurtig.
2. Miss Topline - Danne Jansson.
3. Monster Balder - Liselotte Nordkvist

Resultat:
1. Miss Topline. Ej Godkänd, 1.49.8
2. Lagertha. Ej Godkänd.
3. Monster Balder. Godkänd.

Första 500 m 2.12
Första 1000  m 1.58.0
Sista 500 m 1.40.9
Distansen: 1.49.8

Ötak önskar er alla en trevlig helg.

                                                         lördagen 8 april

Lopp 1.  Tempo 1,25,0
1. Tyron Power - Anna Isabel Karlsson.
2. Money sweet - Sabina Hallin.
3. Lacy Brodda - Liselotte Nordkvist.
4. Ferrari Express - Malin Hurtig.
5. Humble Malt - Alexandra Stenström.
6. Teton Glide Credit - Micael Lindblom.
7. Andrietta Aino -Stefan Åkerberg.


Resultat:  
1. Money Sweet 1.24.2
2. Tyron Power.
3. Teton Glide Credit.


Kommetar:  Honey Sweet i ledningen i rygg Teton Glide Credit. Tredje inner Humle Malt. varvet kvar till mål Lacy Brodda fram utvändigt ledaren, andra ytter Tyron Power. 

Första 500 m 1.32.0
Första 1000  m 1.29.0
Sista 500 m 1.18.5
Distansen: 1.24.2


Lopp 2.  Tempo 1,20,0
1. Littlebrownmalt - Micael Lindblom.
2. Teton Brittannica - Alexandra Stenström.
3. Mando Diao - Anna Isabel Karlsson.

Resultat: 
1. Littlebrownmalt 17.0
2. Teton Brittannicka
3.  Mando Diao.

Kommetar: Littlebrownmalt i ledningen, i rygg Teton Brittannica. Tredje inner Mando Diao.

Första 500 m 1.19.5
Första 1000  m 1.18.5
Sista 500 m 1.15.5
Distansen: 1.17.0

Ötak önskar er alla en Glad Påsk.

                                                         lördagen 25 februari

Lopp 1.  Tempo 1,25,0
Inställt.


Resultat: 


Kommetar: 
Första 500 m 
Första 1000  m 
Sista 500 m 
Distansen: 


Lopp 2.  Tempo 1,20,0
2. Nougat Trot - Carl-Philip Lindblom.
3. Hoonigan - Kenneth Nylin.
4. Leffe Savange Magnus S Karlsson.
5. Mindy Boko Lasse Erixon.
8. Hebe - Kent P Gustavsson.


Resultat: 
1. Nougat Trot 1.17.0
2. Hoonigan.
3. Mindy Boko.

Kommetar: Hoonigan  i ledningen och Nougat Trot i rygg. Tredje inner Mindy Boko. Full fart hela loppet.
Sista varvet alla på rad.
Första 500 m 1.17.5
Första 1000  m 1.18.0
Sista 500 m 1.16.0
Distansen: 1.17.0

Ötak önskar er alla en Trevlig helg.

                                                         lördagen 11 februari

Lopp 1.  Tempo 1,25,0
1. Imsweetbutpsycho - Kenneth Gorski
2. Willfoot - Oscar Hultberg.
3. Teseme C.C - Fredrik Söderberg.
4. Last Dance Boko - Lasse Erixon.
8. Hebe - Kent P Gustavsson.


Resultat: 
1. Teseme C.C
2. Hebe
3. Imsweetbutpsycho

Kommetar: Imsweetbutpsycho  i ledningen. Utvändigt Willfoot. Rygg ledaren Hebe. Tredje inner Teseme C.C. 
Alla på rad efter 300 meter körda. Galopper för Willfoot och Hebe

Första 500 m 1. 33.5
Första 1000  m 1.31.0
Sista 500 m 1.23.0
Distansen: 1.27.0


Lopp 2.  Tempo 1,20,0
1. Marjons Sixten - Kenneth Gorski.
2. Marjons Djinni - Isabella Jansson Wiklund.


Resultat: 
1. Marjons Djinni 1.22.0
2. Marjons Sixten.

Kommetar: Marjons Djinni  i ledningen och Marjons Sixten i rygg.

Första 500 m 1.24.0
Första 1000  m 1.23.0
Sista 500 m 1.22.5
Distansen: 1.22.0



Ötak önskar er alla en Trevlig helg.

                                                         lördagen 28 januari

Lopp 1.  Tempo 1,25,0
1. Ridgehead Sara - Tobias Modig.
2. Tyrion Frazer - Belinda Lindberg.
3. Marjons Djinni - Isabella Jansson Wiklund.
4. Mynta Broline - Oscar Hultberg.
6. Whirldwindz - Magnus S Karlsson.
7. Zinderellaz - Elsa Ottosson.
8. Ferrari Vingboons - Linus Kroon.

Resultat: 
1. Ferrari Vingboons 1.21.5
2. Mynta Broline.
3. Zinderellaz .

Kommetar:  Ridgehead Sara i ledningen. Utvändigt Mynta Broline. Rygg ledaren Marjons Djinni. Andra ytter Zinderellaz. Whirldwindz galopp i första och sista sväng.

Första 500 m 1. 23.5
Första 1000  m 1.24.5
Sista 500 m 1.18.5
Distansen: 1.21.5


Lopp 2.  Tempo 1,20,0
1. Salazar - Tobias Modig.
2. Checklist - Linn Andersson.
3. Above The Hill -  Micael Lindblom
4. Judit Doc - Oscar Hultberg.
8. Atena  S.S. P-O Svantesson.


Resultat: 
1. Checklist 1.21.0
2. Salazar
3. Above The Hill.

Kommetar:  Salazar i ledningen. Alla på rad Above The Hill, Checklist, Atena S.S. och Judit Doc. Startgalopp för Judit Doc.

Första 500 m 1.21.0
Första 1000  m 1.20.0
Sista 500 m 1.19.5
Distansen: 1.19.0



Ötak önskar er alla en Trevlig helg.

                                                         lördagen 14 januari

Lopp 1.  Tempo 1,25,0
1. Lovositos of X - Micael Lindblom.
2. Beauty Frontline - Magnus S Karlsson.
7. Zinderellaz - Elsa Ottosson.
8. Sach Kand - Kent P Gustavsson.
9. Global Wildcat - Gabriella Zaxin.

Resultat: 
Dött lopp
1. Zinderellaz och Global Wildcat.
3. Beauty Frontline.

Kommetar:  Beauty Frontline i ledningen och  Sach Kand i rygg. Tredje inner Lovositos Of X. Global Wildcat till attack 700 kvar, Zinderellaz följer med i dennes rygg.
Första 500 m 1. 29.0
Första 1000  m 1.27.0
Sista 500 m 1.21.5
Distansen: 1.23.5

Ötak önskar er alla en Trevlig helg.

                                                         lördagen 19 november

Lopp 2.  Tempo 1,20,0
5. Cody DK - Tom Fromell.
8. Hoonigan - Kenneth Nylin.

Resultat: 
1. Cody DK
2. Hoonigan.

Kommetar: Cody DK i ledningen och  Hoonigan i rygg.  Hoonigan attackerar 300 kvar.

Första 500 m 1.18.5
Första 1000  m 1.20.5
Sista 500 m 1.16.2
Distansen: 1.18.0

Ötak önskar er alla en Trevlig helg.

                                                         lördagen 5 november

 Lopp 1.  Tempo 1,25,0 
1. Uhiba - Benny Danielsson.
2. General Flex - Linus Kroon.
3. Just Gary - Lars Erixon.

Resultat:
1. Uhiba.
1. General Flex.r

Första 500 m 1.19.0
Första 1000 m 1.23.5
Sista 500 m 1.18.0

Distansen: 1.22.0

Kommentar: General Flex i ledningen, Uhiba rygg ledaren. Just Gary galopp från start.

 Lopp 3.  
1. Bell Rick - Rickard Berglund.
2. Bonny Rick - Anna Björk. 

Resultat: 
1. Bell Rick 1.43.0
2. Bonny Rick

Kommetar: Bell Rick i ledningen. Bonny Rick i rygg. 

Första 500 m 2.01
Första 1000  m 1.52 .0
Sista 500 m 1.31.5
Distansen: 1.43.0

Ötak önskar er alla en Trevlig helg.

                                                         lördagen 22 oktober

 Lopp 1.  Tempo 1,25,0 
1. Ekas Foppa - Lars Erixon.
2. Honey Sweet - Micael Lindblom.
3. Athena S.S. P-O Svantesson.
4. Back For More - Fredrik Söderberg.
5. General Flex - Linus Kroon.
8. Nora Mörk - Belinda Lindberg.

Resultat:
1. Athena S.S.  1.23.5
2. Honey Sweet.
3. Ekas Foppa

Första 500 m 1.30.5
Första 1000 m 1.28.5
Sista 500 m 1.16.5

Distansen: 1.23.5

Kommentar: Ekas Foppa i ledningen, Back For More rygg ledaren. Tredje inner Npra Mörk.  Varvet kvar Athena S.S. fram utvändigt ledaren.

 Lopp 2.  Tempo 1,20,0
2. Fokker S.S. P-O Svantesson.
3. Miracle Of Heaven - Tobias Modig.
4. Occasione Doc - Jennifer Denneman.
5. Kicksomeass -  Per Fromell.
7. Mr A.E - Micael Lindblom

Resultat: 
1. Mr A.E 1.18.0
2. Kicksomeass
3. Miracle Of Heaven

Kommetar:  Miracle Of Heaven i ledningen och  utvändigt Occasione Doc. Mr A.E i rygg. Tredje inner Kicksomeass.

Första 500 m 1.20.5
Första 1000  m 1.19.5
Sista 500 m 1.15.5
Distansen: 1.18.0

Ötak önskar er alla en Trevlig helg.

                                                         lördagen 8 oktober

 Lopp 1.  Tempo 1,25,0 
1. Teseme .C.C. - Fredrik Söderberg.
2. Regina  LM - Christer Graaf
3. Express Line - Alice Molin.
4. Uhiba - Benny Danielsson.
5. Teton Britanica - Micael Lindblom.

Resultat:
1. Uhiba 1,25,5
2. Teseme .C.C.
3. Teon Britanica.

Första 500 m 1.30,0
Första 1000 m 1.29,5
Sista 500 m 1.19,5

Distansen: 1.25,5

Kommentar: Uhiba i ledningen, Teton Britanica rygg ledaren.  Tredje inner Teseme .C.C. Varvet alla på rad. Startgalopp för Regina LM och Express Line.

 Lopp 2.  Tempo 1,20,0
Ingen anmäld.

Lopp 3.  Flocki d'Aurcys's 2-åringsserie. Tempo 1. 35.0 minuter

1.  Hagas Prima Donna  - Linus Kroon.
Sto e: Pojke Kronos - Nelli Finito. Äg, Tr Thomas Lönnström.

2. Lacy Brodda - Liselotte Nordkvist.
Sto e: Broadway Hall - Lacquer and Lace. Äg Liselotte, Magnus, Hannes Nordqvist. Tr Liselotte Nordqvist.

3. Inflames - Anni Magnusson.
Hingst e: Express Bourbon - Io Eld.  Äg och Tr Göran Magnusson.

4. Hanna Ingegärd - Klara Dahlgren.
Sto e Make it Happen - Star M.L. Äg Klara Dahlgren. Tr Hans Karlsson.


5. Akvamarin - Per Fromell.
Sto e S.J´S Caviar - Ametrin. Äg Hans-Owe Sundberg Stable AB. Tr Per Fromell.

Distansen 1.32.5

Kommentar: Alla Godkända.


Ötak önskar er alla en Trevlig helg.

                                                         lördagen 24 september

 Lopp 1.  Tempo 1,25,0 
1. Jemmoneld Quick - Louise Granstedt.
2. Ella Vendil - Linn Andersson.
3. Nevayah Boko - Tobias Modig.
4. Rosetta Brodda -  Micael Lindblom.
5. General Flex - Linus Kroon.
6. Contessa  Doc -Per Fromell.
7. Can Do JP - Christer Graaf.
8. Tyrion Frazer - Kent P Gustavsson.

Resultat:
1. General Flex 1.23.7
2. Tyrion Frazer.
3. Rosetta Brodda .

Första 500 m 1.22.8
Första 1000 m 1.24.0
Sista 500 m 1.25.5

Distansen: 1.23.7

Kommentar: Rosetta Brodda i ledningen, Contessa Doc rygg ledaren. General Flex i dödens.  Andra utvändigt Nevayah Boko. Tredje inner Jemmoneld Quick.

 Lopp 2.  Tempo 1,20,0
1. Sundress - Tobias Modig.
3. Occasione Doc - Jennifer Denneman.
4. GRJ´S Qatar - Tom Fromell. 

Resultat: 
1. Sundress 1.20.5
2. Occasione Doc.
3.  G.R.J´S Qatar.

Kommetar:  Sundress i ledningen och  utvändigt Occasione Doc. GRJ´S Qatar.  i rygg. 

Första 500 m 1.19.3
Första 1000  m 1.20.0
Sista 500 m 1.22.5
Distansen: 1.20.5


Lopp 3.  Flocki d'Aurcys's 2-åringsserie. Tempo 1. 35.0 minuter

1. Hot Pumpkin.
Valack e Mosaique Face - Hot Carrot. Äg och tr Gabriella Zaxin.

2. Hagas Prima Donna  - Linus Kroon.
Sto e: Pojke Kronos - Nelli Finito. Äg, Tr Thomas Lönnström.

3. Inflames - Anni Magnusson.
Hingst e: Express Bourbon - Io Eld.  Äg och Tr Göran Magnusson.

4. Bonnie Rick - Lars Erixon.
Sto e Caballion - Nostalgie. Äg, Tr Rickard Berglund.


Distansen 1.36.5

Kommentar: Alla Godkända.


Ötak önskar er alla en Trevlig helg.

                                                         lördagen 10 september

 Lopp 1.  Tempo 1,25,0 
1. Tyrion Frazer - Kent P Gustavsson.
2.  Eros S.S. - Per-Olof Svantesson.
3. Klack Silver - Sofia Adolfsson.  -
4. General Flex - Linus Kroon.
6. Bear Pacific - Harri Salo.
8. When Love Takesover - Jan-Åke Persson.                                                                                                                                                                    9. Rosetta Brodda -  Micael Lindblom.



Resultat:
1. Tyrion Frazer 1.25.5
1. Bear Pacific.
3. When Love Takesover .

Första 500 m 1.22.5
Första 1000 m 1.26.5
Sista 500 m 1.25.5

Distansen: 1.25.5

Kommentar: Tyrion Frazer i ledningen, Rosetta Brodda rygg ledaren.  I dödens Bear Pacific. Andra ut When Love Takesover. Tredje inner General Flex.  

 Lopp 2.  Tempo 1,20,0
1. Kicksomeass - Per Fromell.
2. Atena S.S. - Per-Olof Svantesson.
3. Cyrwhitesockks - Malin Lindström.
4. G.R.J´S Wolverine - Tom Fromell.
5. Campari Doc - Harri Salo.

Resultat: 
1. Atena S.S. 1.21.0
2. Kicksomeass.
3.  G.R.J´S Wolverine

Kommetar:  Atena S.S. i ledningen och  Kicksomeass i rygg. Cyrwhitesocks tredje inner.

Första 500 m 1.27.5
Första 1000  m 1.26.5
Sista 500 m 1.17.5
Distansen: 1.21.0


Lopp 3.  Flocki d'Aurcys's 2-åringsserie. Tempo 1. 35.0 minuter

1. Inflames - Anni Magnusson.
Hingst e: Express Bourbon - Io Eld.  Äg och Tr Göran Magnusson.

2. Molson Ice - Sofia Adolfsson.
Hingst e Pojke Kronos - Butterfly Player.
Äg Ersbo Gård mfl. Tr Hans Karlsson.

3. Hot Pumpkin.
Valack e Mosaique Face - Hot Carrot. Äg och tr Gabriella Zaxin.

4.  Teton Glid Credit - Micael Lindblom.
Sto e Credit Winner - Quantum Gliding. Äg Teton Stables AB. Tr: Micael Lindblom.

5. Teton TK Mirchi - Alexandra Stenström.
Hingst e: Raja Mirchi - T.K Lindy. Äg Teton Stables AB. Tr: Micael Lindblom.

Distansen 1.41.0

Första 500 1.47.5
Första 1000 1.44.5
sista 500 1.37.0


Kommentar: Alla Godkända.


Ötak önskar er alla en Trevlig helg.

                                                         lördagen 27 augusti

 Lopp 1.  Tempo 1,25,0 
1. Tyrion Frazer - Kent P Gustavsson.
2. Ghost - Micael Lindblom.
4. Eros S.S. - Per-Olof Svantesson.
8. Prins Ember - Jan-Åke Persson.                                                                                                                                                                                        9. Nora Mörk - Belinda Lindberg.



Resultat:
1. Tyrion Frazer 1.26.5
2. Prins Ember
3. Nora Mörk.

Första 500 m 1.25.5
Första 1000 m 1.28.5
Sista 500 m 1.24.5

Distansen: 1.26.5

Kommentar: Tyrion Frazer i ledningen, Prince Ember rygg ledaren.  I dödens Eros S.S. Tredje inner Ghost.  

 Lopp 2.  Tempo 1,20,0
1. Occasione Doc - Jennifer Denneman.
2. Atena S.S. - Per-Olof Svantesson.

Resultat: 
1. Occasione Doc 1.22.0
2. Atena S.S.

Kommetar: Occasione Doc i ledningen och Atena S.S. i rygg. Atena S.S galopperar 600 m kvar. 

Första 500 m 1.27.5
Första 1000  m 1.26.0
Sista 500 m 1.17.5
Distansen: 1.22.0


Lopp 3.  Flocki d'Aurcys's 2-åringsserie. Tempo 1. 40.0 minuter

1. Hagas Prima Donna  - Linus Kroon.
Sto e: Pojke Kronos - Nelli Finito. Äg, Tr Thomas Lönnström.

2. Eagle Käbb - Håkan Falk.
Valack e Bold Eagle - Corner Käbb. Äg Käbb HB mfl Tr Håkan Falk.

3. Hot Pumpkin.
Valack e Mosaique Face - Hot Carrot. Äg och tr Gabriella Zaxin.

Distansen 1.37.0

Kommentar:  Utdraget lopp.
Hagas Prima Donna travade många längder före Eagle Käbb.
Några längder efter  denne finner vi Hot Pumpkin.
Täthästen körde fortare än idealtiden.


Ötak önskar er alla en Trevlig helg.

                                                         lördagen 13 augusti

 Lopp 1.  Tempo 1,25,0 
1. Prins Ember - Jan-Åke Persson.
2. Rosetta Brodda - Liselotte Nordkvist.
3. Uhiba - Mimmi Aatonen.
4. Contessa Doc - Per Fromell.
8. Nora Mörk - Kent P Gustavsson.
9. Hudzon - Malin Lindström.


Resultat:
1. Hudzon 1.23.0
2. Contessa Doc
3. Rosetta Brodda.

Första 500 m 1.26.5
Första 1000 m 1.24.5
Sista 500 m 1.20.5

Distansen: 1.23.5

Kommentar: Rosetta Brodda i ledningen, Contessa Doc rygg ledaren.  Tredje inner Hudzon.  Nora Mörk galopp från start. Prince Ember galopp varvet kvar.  

Lopp 3.  Flocki d'Aurcys's 2-åringsserie. Tempo 1. 40.0 minuter

1.  Superman Tile - Sofia Adolfsson. 
Hingst e: Love You - Juniata Hanover. Äg Sofia Adolfsson. Tr Hans Karlsson.

2. Hagas Prima Donna  - Linus Kroon.
Sto e: Pojke Kronos - Nelli Finito. Äg, Tr Thomas Lönnström.

Distansen 1.40.5

Första 500 m  1.44.0
1000m 1.42.0
sista 500 m 1.36.5

Kommentar: Alla godkända.


Ötak önskar er alla en Trevlig helg.

                                                         lördagen 2 juli

 Lopp 1.  Tempo 1,25,0 
1. Lastcallforalcohol - Kenneth L T Nilsson.
2. General Flex - Linus Kroon.
3. Uhiba - Benny Danielsson.
4. Ups Face - Jonas Gylling.
5. Zantanaz - Magnus S Karlsson.
6. Contessa Doc - Per Fromell.
7. Noir De Noir - Tobias Modig.
8. Prins Ember - Jan-Åke Persson.
9. Sure Win - Louise Granstedt.
10. Rosetta Brodda - Liselotte Nordkvist.
11. Hot Palette - Sven Göthe.

Resultat:
1. Ups Face 1.23.0
2. Zantanaz.
3. Contessa Doc

Första 500 m 1.25.0
Första 1000 m 1.25.5
Sista 500 m 1.21.5

Distansen: 1.23.0

Kommentar: Zantanaz i ledningen, Hot Palette  utvändigt. Lastcallforalcohol rygg ledaren.  Tredje inner Contessa Doc. Flertalet galopper.  

Lopp 3.  Flocki d'Aurcys's 2-åringsserie. Tempo 1. 40.0 minuter

1. Ella Vendil - Magnus S Karlsson.
Sto e Flocki D´Aurcy - Bottnas Baronessa. Äg Linn Andersson AB. Tr Linn Andersson.

2. Nevayah Boko - Tobias Modig.
Sto e Raja Mirchi - Feels like Magic. Äg Emma Sievert. Tr Tobias Modig.

3. Glorius Lane - Adam Ekberg.
Sto e Lucifer Lane - Fancy Nancy. Äg Christine Larsson. Tr Thomas L Nilsson.

4. Molson Ice - Sofia Adolfsson.
Hingst e Pojke Kronos - Butterfly Player.
Äg Ersbo Gård mfl. Tr Hans Karlsson.

5. Lacy Brodda - Liselotte Nordkvist.
Sto e: Broadway Hall - Lacquer and Lace. Äg Liselotte, Magnus, Hannes Nordqvist. Tr Liselotte Nordqvist.

Distansen 1.37.0

Kommentar: Alla godkända.


Ötak önskar er alla en Trevlig helg.

                                                         lördagen 18 juni

 Lopp 1.  Tempo 1,25,0 
1. Contessa Doc- Per Fromell.
2. Zantanaz - Magnus S Karlsson.
3. Dragon Speed DS - Kent P Gustavsson..
4. Uhiba - Jonas Gylling.
5. Hot Palette - Sven Göthe.
6. Random Brodde - Tom Fromell.
7. Klack Silver - Sofia Adolfsson.
8. Gyldengutten - Elin Frössevi Skogh.
9.  Prins Ember - Jan-Åke Persson.



Resultat:
1. Dragon Speed D.S 1.22.5
2. Zantanaz.
3. Random Brodde.

Första 500 m 1.26.5
Första 1000 m 1.26.0
Sista 500 m 1.22.5

Distansen: 1.25.5

Kommentar: Zantanaz i ledningen, Uhiba   utvändigt.  Prins Ember rygg ledaren. Andra  utvändigt  Random Brodde. Contessa Doc tredje inner, Tredje utvändigt Dragon Speed D.S och Hot Palette i dennes rygg.  Avslutar klungan gör Klack Silver och utvändigt denne Gyldengutten.  

Lopp 3.  Flocki d'Aurcys's 2-åringsserie. Tempo 1.45 

1. Molson Ice - Sofia Adolfsson.
Hingst e Pojke Kronos - Butterfly Player.
Äg Ersbo Gård mfl. Tr Hans Karlsson.

2. Hanna Ingegärd - Klara Dahlgren.
Sto e Make it Happen - Star M.L. Äg Klara Dahlgren. Tr Hans Karlsson.

3.  Struken.

4.  Teton Glid Credit - Alexandra Stenström.
Sto e Credit Winner - Quantum Gliding. Äg Teton Stables AB. Tr: Micael Lindblom.

5. Rajs Above - Mercedes Balogh.
Valack e - From Above - Tia Hellebaut. Äg Raj Stable Bygg och Måleri AB. Tr Tony Pehrsson.

6. Struken.

Resultat: 1.45.0

Kommentar: Alla godkända.


Ötak önskar er alla en Trevlig helg.

                                                         lördagen 4 juni

 Lopp 1.  Tempo 1,25,0 
1. General Flex- Linus Kroon.
2. Dragon Speed DS - Fredrik Söderberg.
3. Athena S.S. - PO Svantesson.
4. Goras Amalia - Elin Dalegård.
7. Mindy Boko - Christer Graaf.
8. Prince Amber - Jan-Åke Persson.
Blå
1. Evelina Hornline - Isabelle Jansson.



Resultat:
1. General Flex 1.25.5
2. Atehena S.S.
3. Goras Amalia.

Första 500 m 1.31.5
Första 1000 m 1.29.0
Sista 500 m 1.21.0

Distansen: 1.25.5

Kommentar: General Flex i ledningen, Goras Amalia   utvändigt.  Mindy Boko  rygg ledaren. Andra  utvändigt  Dragon Speed DS Prince Amber tredje inner, fjärde inner Evelina Hornline. Avslutar klungan gör Athena S.S.

Lopp 3.  Flocki d'Aurcys's 2-åringsserie. Tempo 1.55 minuter

1. Hanna Ingegärd - Klara Dahlgren.
Sto e Make it Happen - Star M.L. Äg Klara Dahlgren. Tr Hans Karlsson. 
Teton TK Mirchi - Alexandra Stenström.
Hingst e: Raja Mirchi - T.K Lindy. Äg Teton Stables AB. Tr: Micael Lindblom.

2. Noir de Noir -Linn Andersson.
Valack e Flocki d´Aurcy - Charmant Hornline. Äg Noir de Noir KB. Tr Linn Andersson. 

3.  Molson Ice - Sofia Adolfsson.
Hingst e Pojke Kronos - Butterfly Player.
Äg Ersbo Gård mfl. Tr Hans Karlsson.

4. Teton Nikitaabove- Micael Lindblom.
Hingst  e: From Above - Quantum Nikita. Äg Tetum Stable AB.  Tr Micael Lindblom.

5.  Teton Glid Credit - Alexandra Stenström.
Sto e Credit Winner - Quantum Gliding. Äg Teton Stables AB. Tr: Micael Lindblom.


6. Sarabi Rod - Anna Isabel Karlsson.
Sto e Express Bourbon - Rodarve Pingla. Äg Stall Rauk och Stall Sårk. Tr Hans Karlsson.

Resultat: 1.44.0

Kommentar: Alla godkända.


Ötak önskar er alla en Trevlig helg.
 

                                                         lördagen 21 maj

 Lopp 1.  Tempo 1,25,0 
1. Goras Amalia - Tom Fromell.
2. Hot Palette - Sven Göthe.
3. Evelina Hornline - Isabelle Jansson.
Blå
1. Tyrion Frazer - Kent P Gustavsson. 


Resultat:
1. Hot Palette 1.25.0
2. Tyrion Frazer.
3. Goras Amalia.

Första 500 m 1.25.0
Första 1000 m 1.27.0
Sista 500 m 1.21.0

Distansen: 1.25.0

Kommentar: Hot Palette i ledningen, Tyrion Frazer   utvändigt. Goras Amalia  rygg ledaren. Evelina Hornline tredje inner.




Lopp 3.  Flocki d'Aurcys's 2-åringsserie. Tempo 1.55 minuter

1. Teton TK Mirchi - Alexandra Stenström.
Hingst e: Raja Mirchi - T.K Lindy. Äg Teton Stables AB. Tr: Micael Lindblom.

2. Teton Abovethehill - Micael Lindblom.
Sto e: From Above - Quantum Hillary. Äg Tetum Stable AB.

4. Noir de Noir -Linn Andersson.
Valack e Flocki d´Aurcy - Charmant Hornline. Äg Noir de Noir KB. Tr Linn Andersson.


Resultat: 1.46.5

Kommentar: Alla godkända.


Ötak önskar er alla en Trevlig helg.

 

                                                         lördagen 7 maj

 Lopp 1.  Tempo 1,25,0 
1. Tyrion Frazer - Kent P Gustavsson.
2. Ghost - Liselotte Nordkvist. Kom ej till start.
3. Hot Palette - Sven Göthe.
4. Moons Engla - Anni Magusson.


Resultat:
1. Hot Palette 1.25.5
2. Moons Engla.
3. Tyrion Frazer.

Första 500 m 1.21.5
Första 1000 m 1.27.0
Sista 500 m 1.19.5

Distansen: 1.25.5

Kommentar: Tyrion Frazer i ledningen, Hot Palette utvändigt. Moons Engla  rygg ledaren.


Lopp 2.  Tempo 1,20,0 frifart sista 500.
1. Jumpinjackofjoy - Liselotte Nordkvist.
3. Yard - Veronica Karlsson.
5. Lumbermans Kalle - Danne Jansson.
7. Hoonigan - Kenneth Nylin.
8. Concord Sir John - Peter Törnqvist.
9. BT`S  Vencor - Kent P Gustavsson.

Resultat: 
1. Yard 1.19.5
2. Lumbermans Kalle.
3. Hoonigan.


Första 500 m 1.18.0
Första 1000 m 1.23.0
Sista 500 m 1.15.0
Distansen: 1.19.5

Kommentar: Yard i ledningen, Lumbermans Kalle utvändigt. Jumpinjackofjoy i rygg ledaren. Galopp 700 meter kvar till målför BT`S Vencor.   


Lopp 3.  Flocki d'Aurcys's 2-åringsserie. Tempo 1.55 minuter

1. Noir de Noir - Magnus S Karlsson.
Valack e Flocki d´Aurcy - Charmant Hornline. Äg Noir de Noir KB. Tr Linn Andersson.

2. Superman Tile - Sofia Adolfsson. 
Hingst e: Love You - Juniata Hanover. Äg Sofia Adolfsson. Tr Hans Karlsson.

3. Molson Ice - struken.

4. Inflames - Anni Magnusson.
Hingst e: Express Bourbon - Io Eld.  Äg och Tr Göran Magnusson.

5. Teton TK Mirchi - Alexandra Stenström.
Hingst e: Raja Mirchi - T.K Lindy. Äg Teton Stables AB. Tr: Micael Lindblom.

6. Teton Glid Credit -Micael Lindblom.
Sto e Credit Winner - Quantum Gliding. Äg Teton Stables AB. Tr: Micael Lindblom.

Resultat: Alla Godkända.

Kommentar: Superman Tile i ledning, utvändigt Noir De Noir. Teton TK Mirchi rygg ledaren, Teton Glid Credit andra ytter. Inflames tredje utvändigt.
Alla hästar joggar  fint i sina positioner i klungan. 



Ötak önskar er alla en Trevlig helg.

                                                         lördagen 23 april

 Lopp 1.  Tempo 1,25,0 
1. Time for Flax. - Thea Lennartsson.
2. Whirlwindz - Magnus S Karlsson.
3. Zantanaz Tobias Modig.
4. Windy Laday Danne Jansson.
5. Hot Palette - Sven Göthe.
6. Tyrion Frazer - Kent P Gustavsson.
7. Highway Star - Anni Magusson.
8. Hoonigan - Kennet Nylin.

Resultat:
1. Hoonigan 1.22.5
2. Highway Star.
3. Tyrion Frazer.

Första 500 m 1.25.5
Första 1000 m 1.24.0
Sista 500 m 1.16.0

Distansen: 1.22.5

Kommentar: Tyrion Frazer i ledningen, Hot Palette i rygg ledaren.Tredje ytter Whirlwindz som tar över ledningen efter 500 meter. Galopp från start för Windy Laday och Zantanaz.


Lopp 2.  Tempo 1,20,0 frifart sista 500.
2. M.T. Pennelope - Mercedes Balogh.
3. Lumbermans Kalle - Calle Sjögren.
4. Combonumberfive - Linus Kroon.

Resultat: 
1. M.T. Penelope 1.19.5
2. Lumbermans Kalle
3. Combonumberfive.


Första 500 m 1.22.0
Första 1000 m 1.21.5
Sista 500 m 1.16.5
Distansen: 1.19.5

Kommentar: M.T.Penelope i ledningen, Lumbermans Kalle utvändigt. Combonumberfive i rygg ledaren. Lumbermans Kalle tog över ledningen efter 800 meter.   


Lopp 3.  Flocki d'Aurcys's 2-åringsserie. Tempo 1.55 minuter

1. Noir de Noir - Louise Granstedt.
Valack e Flocki d´Aurcy - Charmant Hornline. Äg Noir de Noir KB. Tr Linn Andersson.

2. Inflames - Anni Magnusson.
Hingst e: Express Bourbon - Io Eld.  Äg och Tr Göran Magnusson.

3. O.M. Keep on Running - Jennifer Denneman.
Sto e Quite Easy - Ella Win. Äg och Tr Johannes Denneman.

4.Lacy Brodda - Liselotte Nordkvist.
Sto e: Broadway Hall - Lacquer and Lace. Äg Liselotte, Magnus, Hannes Nordqvist. Tr Liselotte Nordqvist.

5. Hanna Ingegärd - Klara Dahlgren.
Sto e Make it Happen - Star M.L. Äg Klara Dahlgren. Tr Hans Karlsson.

6. My deal is sealed - Anna Isabel Karlsson.
Sto e Express Bourbon - Deal or no Deal. Äg Mikael P Johansson. Tr Hans Karlsson.

7. Rajs Above - Mercedes Balogh.
Valack e - From Above - Tia Hellebaut. Äg Raj Stable Bygg och Måleri AB. Tr Tony Pehrsson.

8. Salazar - Tobias Modig.
Valack e Flocki d`Aurcy - Queen of Europe. Äg Tobias Modig och Lennart Helgesson. Tr Tobias Modig.

9. Ragetti - Magnus S Karlsson.
Valack e Tobin Kronos - Fröken Edel. Äg och Tr Tobias Modig.

10. First Lucifer - Tomas Nilsson.
Hingst e Lucifer Lane - First Diamond. Äg och Tr Thomas L Nilsson.


Resultat: Alla Godkända.

Distansen: 1.54.0

Kommentar: Ett väl genomfört lopp med 10 stycken ekipage. Hästar och kuskar uppträder exemplariskt. 
Fina 2-åringar på Örebrotravet.


Ötak önskar er alla en Trevlig helg.

                                                         lördagen 2 april

 Lopp 1.  Tempo 1,25,0 
1. Dustin Vingboons - Stefan Svensson.
2. Highway Star - Anni Magnusson.
3. Zantanaz - Magnus S Karlsson.
4. Global Wildcat - Gabriella Zaxin.

Resultat:
1. Dustin Vingboons 1.22.5
2. Global Wildcat.
3. Highway Star.

Första 500 m 1.25.0
Första 1000 m 1.25.5
Sista 500 m 1.17.0

Distansen: 1.22.5

Kommentar: Zantanaz i ledning, Dustin Vingboons utvändigt. Highway Star i rygg ledaren. Galopp för Dustin Vingboons i första sväng och galopp för Zantanaz 500 kvar.

 

Lopp 3.  Flocki d'Aurcys's 2-åringsserie. Tempo 2 minuter

1. Inflames - Anni Magnusson.
Hingst e: Express Bourbon - Io Eld Äg och Tr Göran Magnusson.


2.Lacy Brodda - Liselotte Nordkvist.
Sto e: Broadway Hall - Lacquer and Lace. Äg Liselotte, Magnus, Hannes Nordqvist. Tr Liselotte Nordqvist.

3.  Struken

4. Teton Abovethehill - Tobias Modig..
Sto e: From Above - Quantum Hillary. Äg Tetum Stable AB. Tr Ulf Lindblom.

5. Teton T.K Mironi - Micael Lindblom
Hingst e: Raja Mirchi - T.K Lindy. Äg Teton Stables AB. Tr: Micael Lindblom.


Resultat: Alla fick en godkänd lott.

Distansen: 2.03.

Kommentar: Lacy Brodda i ledning. Teton Abovethehill utvändigt. Teton T.K. Mironi rygg ledaren. Inflames tredje inner.

Mycket gott betyg till både hästar och kuskar.

Ötak önskar er alla en Trevlig helg.
 

                                                         lördagen 26 mars

 Lopp 1.  Tempo 1,25,0 
1. Tyrion Frazer - Kent P Gustavsson.
2. Windy Laday - Danne Jansson.
3. Legs Page - Jonas Gylling.
4. General Flex - Linus Kroon.
6. Hot Palette - Sven Göthe.

Resultat:
1. General Flex 1.25.5
2. Tyrion Frazer.
3. Hot Palette.

Första 500 m 1.25.5
Första 1000 m 1.26.0
Sista 500 m 1.21.0
Distansen: 1.25.5

Kommentar: Tyrion Frazer i ledning, Windy Laday utvändigt. Hot Palette i rygg ledaren, General Flex tredje inner. 

 
Lopp 2.  Tempo 1,20,0 frifart sista 500.

1. Silverette - Stefan Svensson.
2. Combonumberfive - Linus Kroon.

Resultat: 
1. Silverette 1.18.5
2. Combonumberfive
 
Första 500 m 1.18.5
Första 1000 m 1.19.0
Sista 500 m 1.17.5
Distansen: 1.18.5

Kommentar: Silverette i ledning, Combonumberfive i rygg.


Lopp 3.  Flocki d'Aurcys's 2-åringsserie. Tempo 2 minuter

1. Lacy Brodda - Liselotte Nordkvist.
Sto e: Broadway Hall - Lacquer and Lace. Äg Liselotte, Magnus, Hannes Nordqvist. Tr Liselotte Nordqvist.

2. Hold the line SAP - Malin Hurtig.
Sto  e: Panne De Moteur - Moto Guzzi Broline. Äg Malin och Peter Hurtig. Tr Malin Hurtig.

3. Ferrari Express - Peter Hurtig. 
Hingst e: Express Bourbon - Regina Doc. Äg Malin Hurtig, P Sandström och  A.C Tegel. Tr Malin Hurtig.

4. Superman Tile - Sofia Adolfsson. 
Hingst e: Love You - Juniata Hanover. Äg Sofia Adolfsson.Tr Hans Karlsson.

5. Teton Abovethehill - Micael Lindblom.
Sto e: From Above - Quantum Hillary. Äg Tetum Stable AB. Tr Ulf Lindblom.

Resultat: Alla fick en godkänd lott.

Distansen: 2.02.

Kommentar: Lacy Brodda i ledning. Superman Tile i rygg utvändigt Teton Abovethehill. Hold the line SAP andra utvändigt därefter Ferrari Express.
Mycket gott betyg till både hästar och kuskar.

Lovande för Team Örebro/Fornaboda med stor gemenskap, engagemang och fina unghästar.
Tack till alla som kom och var med i provstarterna, tvårings-serien, loppis, hingstvisning, banpersonal med superfin bana och alla andra som passade på att umgås och fika.

Ötak önskar er alla en Trevlig helg.


 

                                                         lördagen 12 mars

 Lopp 1.  Tempo 1,25,0 
1. Chasse Royal Rick -  Jonas Johansson.
2. Eclair Razz - Eleonore Hultdahl.
3. Walk The Talk - Danne Jansson.
4. Lumbermans Kalle - Calle Sjögren.
5. Ove S.S. - Jonas Gylling.
6. Silverette - Stefan Svensson.
7. Mindy Boko - Christer Graaf

Resultat: 
1. Walk The Talk 1.20.5
2. Silverette.
3. Mindy Boko.
 
Första 500 m 1.25.5
Första 1000 m 1.24.0
Sista 500 m 1.17.5
Distansen: 1.20.5

Kommentar:  Walk The Talk i ledningen, Chasse Royal Rick  rygg ledaren. Mindy Boko tredje inner. Eclair galopp i sista sväng.


Vi önskar er en skön Helg.

                                                         lördagen 26 februari

 Lopp 1.  Tempo 1,25,0 
1. Chases Royal Rick - Eleonore Hultdahl.
2. Contessa Doc - Per Fromell.
3. Violin Artist - Nicklas Hellqvist.
8. Tyron Power - Anna Isabel Karlsson.

Resultat: 
1. Contessa Doc 1.23.5
2. Violin Artist.
3. Tyron Power.

 
Första 500 m 1.28.0
Första 1000 m 1.27.5
Sista 500 m 1.14.5
Distansen: 1.23.5

Kommentar:  Contessa Doc i ledningen, Violin Artist rygg ledaren. Tyron Power tredje inner. Full körning på flera händer 500 kvar.

Lopp 2.  Tempo 1.20.0 
1. Silverette - Stefan Svensson.
2. Eclair Razz - Jonas Johansson.
3. Embrace My Dream - Mercedes Balogh.


Resultat: 

1. Embrace My Dream 1.19.5
2. Silverette.
3. Eclair Razz


Första 500 m 1.23.0
Första 1000 m 1.23.0
Sista 500 m 1.17.5
Distansen: 1.19.5

Kommentar: Embrace My Dream i ledning, Eclair Razz i rygg. Tredje inner Silverette. Varvet kvar går Silverette till attack.

Vi önskar er en solig Helg.

                                                         lördagen 12 februari

 Lopp 1.  Tempo 1,25,0 
1. Night of Steel - Anna Sedström.
2. M.T Regina - Lasse Erixon.
3. Niras Bellatrix - Ann Göhle.
4. Atena S.S. - PO Svantesson.
5. Massachusetts - Per Fromell.

Resultat: 
1. Niras Bellatrix 1.23.5
2. Massachusetts
3. Night of Steel

 
Första 500 m 1.26.0
Första 1000 m 1.25.0
Sista 500 m 1.19.5
Distansen: 1.23.5

Kommentar:  Niras Bellatrix ledningen, Night of Steel rygg ledaren. M.T. Regina tredje inner.

Lopp 3.  Tempo 1,35,0 
1. Bessa A.C. - Anna Nordlund.
2. Bandon Dunes - Thea Lennartsson.
3.  Windy Laday - Danne Jansson.
4. GRJ´S Qatar - Micke Lindblom-

Resultat: 

1. Windy Laday 1.31.5
2. GRJ´S Qatar.
3. Bessa A.C.


Första 500 m 1.33.5
Första 1000 m 1.32.5
Sista 500 m 1.32.0
Distansen: 1.31.5

Kommentar: Windy Laday i ledning, Bessa A.C i rygg. Tredje inner GRJ´S Qatar


Vi önskar er en Trevlig Helg.

                                                         lördagen 29 januari

 Lopp 1.  Tempo 1,20,0 frifart sista 500.  Ihopslaget lopp pga få anmälda. 
1. Chasse Royale Rick - Jonas Johansson.
2. Bandon Dunes - Thea Lennartsson.
9. Global Wildcat - Elin Frössevi
Blå 1. BTS Vencor - Danne Jansson.


Resultat: 
1. BTS Vencor 1,21,5
2. Global Wildcat.
3. Chasse Royale Rick

 
Första 500 m 1.31.5
Första 1000 m 1.26,0
Sista 500 m 1.17.0
Distansen: 1.21.5

Kommentar: Chasse Royale Rick   i ledningen.  BTS Vencor utvändigt ledaren. Rygg ledaren Global Wildcat.

Trevlig helg.

                                                         lördagen 15 januari

 Lopp 1.  Tempo 1,20,0 frifart sista 500.
1. Zeus S.S. - P-O Svantesson.
2. Contessa Doc - Per Fromell.
6. BTS Viclanado - Lasse Mickelsson.
7. BTS Vencor - Christer Graaf.

Resultat: 
1. BTS Viclando 1,19,5
2. Contessa Doc  
3. Zeus S.S.

 
Första 500 m 1.22.0
Första 1000 m 1.21,5
Sista 500 m 1.15.5
Distansen: 1.19.5

Kommentar:  Zeus S.S. i ledningen.  BTS Vencor utvändigt ledaren. Tredje inner  Contessa Doc därefter BTS Viclando. 
Körning 700 m  kvar till mål.

Trevlig helg.